top of page
DSC_8210.JPG

KIRIKLIKUD TALITUSED

Kiriklike talituste läbiviimiseks võta ühendust koguduse õpetajatega. Talituste soovituslike annetuste info leiad siit.

RISTIMINE

Ristimine kirikuõpetaja paneb käega vett ristitava pea peale

Ristimine ühendab meid Kolmainu Jumalaga ning kristliku kiriku osadusega. Ristimine toob pattude andeksandmise, lunastab surmast ja kuradist ning annab igavese õndsuse kõigile, kes usuvad Jumala tõotusi. 

 

Laps ristitakse vanema(te) või hooldaja(te) soovil, kes on koguduse liikmed ning valmis andma lapsele kristlikku kasvatust. Vanemad valivad lapsele ristivanemad, kes peavad olema samuti koguduse liikmed ning kes on ristimise tunnistajateks ja võtavad endale kohustuse kaasa aidata lapse kristlikule kasvatamisele.

 

Kui tuled ristimisele täiskasvanuna, ei sõltu Sa enam oma vanemate usust või uskmatusest. Tehes oma otsuse iseseisvalt, ei nõuta sel puhul ka ristivanemaid. Täiskasvanu ristimine toimub üldjuhul koos leeriõpetusega.

LEERIKOOL

Leerikool on ristiusu ja luterliku kiriku aluste tundmaõppimise kursus vähemalt 15-aastastele, mis koosneb 12 kohtumisest (a`1,5h). Üks pikem kirikuteemaline päev veedetakse väljaspool kogudust. Leerikooli kuulub osalemine ka vähemalt neljal jumalateenistusel. Leeri tulijatest, kel kursus läbitud, saab pärast ristimist (kui varem pole ristitud) ning leeriõnnistamist koguduse täieõiguslik liige. Leeriõnnistamise ehk konfirmeerimise eelduseks on soov elada kristlasena ja edukalt läbitud leerikool. 

Käsitletavad teemad: Vana ja Uus Testament, eetika, kiriku ajalugu, kristlik usutunnistus, palve, sakramendid, Jeesus Kristus, koguduse liikmeks olemine. 

konfirmeerimine, vaimulik teeb õliga risti leerilapse otsa ette
Pruut ja peigmees seisavad altari ees Saku kirikus

LAULATUS

Laulatusel sõlmivad mees ja naine omavahel kristliku abielu, millega nad seovad end jäädavaks kooseluks, tõotades teineteist armastada, teenida ja austada kuni elu lõpuni. Laulatustalitusel palutakse abielule Jumala abi ja õnnistust.

 

Laulatus eeldab, et nii pruut kui peigmees on mõne kristliku kiriku koguduse liikmed. Saku koguduse vaimulikel on õigus sõlmida abielu perekonnaseisuametnikena, mis võimaldab riikliku abielu registreerimise laulatuse tseremoonia ajal.

Kirikukella paigaldamise õnnistamine

ÕNNISTAMISED

Koguduse vaimulik võib õnnistada esemeid, hooneid, üritusi või sündmusi. Õnnistamistalitus on oma olemuselt sõnakuulutuse, Jumala kiitmise ja eestpalve talitus. Õnnistamine tuletab meile meelde Jumala ligiolu, hoolitsust ja tegutsemist maailmas, tänatakse Jumalat, ühtlasi palutakse, et õnnistatud ese, hoone või üritus edendaks inimeste elu ja tugevdaks osadust, samuti palutakse õnnistatavale Jumala kaitset ja hoidmist õnnetuse ja hävimise eest. Mitmed, kes on kogenud vaimseid ebamugavusi kodus ja on võtnud vaimulikuga ühendust, räägivad, et pärast õnnistamist saabus rahu majja.

ARMULAUD

Armulauda jagatakse üldjuhul pühapäevastel jumalateenistustel. Kui koguduse liige ei pääse tervisliku seisundi tõttu või muul põhjusel kirikusse, on võimalik kutsuda koguduse vaimulik armulauda jagama koju, hooldekodusse, haiglasse või mujale.

Armulaua õnnistamine, kirikuõpetaja seisab käed küljel üles tõstetult, ühes käes peeker ja teises leib

ERIPIHT

Jeesuse üks viimastest sõnadest jüngritele enne taevaminemist oli: “Kellele te iganes patud andeks annate, neile on need andeks antud; kellele te iganes patud kinnitate, neile on need kinnitatud " Jh 20:23. Lisaks jumalateenistuse ühispihile on võimalik käia erapihil. Seal saab tunnistada konkreetsete või üldiste sõnadega oma patud ja kuulda Jumala kinnitust selle kohta, et patud on andeks antud. Võtke koguduse vaimulikuga ühendust!

õnnistamine
musta lindiga küünal sümboliseerib matust

MATUS

Kristlik kirik kuulutab, et Jeesus võitis surma lõplikkuse ning et Temasse uskujaid ootab kord ees ihu ülestõusmine ja igavene elu. Seda tunnistust jagab kirik matusetalitusel, lohutades sellega leinajad ja palvetades selles lootuses Jumala poole.

 

Lahkunu saadetakse teele kirikust, kabelist, kodust või on kogu talitus haual. Matusetalitusele võib eelneda kirstupaneku ja surnu kodust ärasaatmise talitus. Ka tuhastamise korral võib matusetalitus toimuda kirikus või kabelis. Soovi korral saab toimetada kristlikku matust ka juhul, kui lahkunu ega lähedased pole ristitud.

bottom of page